Digitální kino Světlá nad Sázavou

Představujeme naši poslední instalaci (únor 2020) digitálního kina standardu DCI v kulturním sále ve Světlé nad Sázavou. V tomto případě byl celý prostor zrekonstruován s ohledem na očekávané použití, včetně řešení akustiky, a na výsledném řešení je to poznat. Pro samotné kino znamenala univerzálnost prostor pár drobných omezení, které popíšeme dále. Zároveň se jedná o jedno z mála kin, které má relativně hlučnou technologii kina instalovánu v malé promítací místnosti, ale samotná obsluha technologie je řešena z místnosti zvukařů přes ovládací počítač, která je oddělená chodbou.

 Elegantní řešení univerzálnosti sálu:

  • Projekční plocha je umístěna na rámu, který je vytahován kompletně nad oblast portálu, tím je řešeno časté neúmyslné poškozování promítacích ploch v kinech, při například divadelních představeních. Je to jednoduché a plně funkční řešení.
  • Reproduktorové soustavy jsou mobilní, tedy na kolečkách, mimo provoz kina jsou umístěny v zadním prostoru pódia, kde nepřekážejí. Součástí každé reproduktorové soustavy je připojovací kabel s konektorem.
  • Na boční stěně, skrytě za portálem sálu, je pak přípojné místo nejen pro reproduktorové soustavy, ale také pro případnou projekci z notebooku, ať již s HDMI nebo VGA výstupem.
  • Reproduktorové soustavy umístěné v rámci sálu (surroundové), byly připevněny na spodní část balkónu, přičemž kabeláž k nim je vedena elevací balkonu, bylo to jediné možné řešení skrývající kabeláž a výsledek je elegantní

Před promítáním je spuštěno plátno s rámem, na kterém jsou na zadní straně značky pro umístění reproduktorových soustav. Ty se na ně „přivezou“, zabrzdí, aby se během představení nepohybovaly, a následně kabelem připojí ke konektorovému panelu. Celá příprava zabere půl hodiny času a realizuje ji jediný člověk.

Z našeho pohledu jde o univerzální řešení, které by mohlo být inspirací pro další sály, které provozují divadelní provoz a nemohou mít pevnou projekční plochu, ani pevně instalované reproduktorové soustavy.

Vlastní projekční sestava je klasická, „malý“ projektor NEC NC1000 s integrovaným media serverem NEC, doplněná audio procesorem DOLBY CP950 a dvěma čtyřkanálovými zesilovači QSC řady DPA. Pro subwoofer je pak doplněn klasický zesilovač v bridge režimu, protože potřebujeme vysoký výkon pro jedinou reproduktorovou soustavu.

Celá technologie se vejde do našeho řešení stojanu pod projektor, včetně malého rozvaděče pro instalovaná zařízení. Zároveň je stojan koncipován pro umístění jednotky záložního napájení na výšku.

Z pohledu technického řešení, celá realizace vypadá následovně:

  • Projekční kabina s veškerou technikou instalovanou ve stojanu projektoru, projektor NEC NC-1000 + integrovaný media server DOLBY IMS2000, doplněno audio procesorem DOLBY CP950
  • Kompletní ozvučení realizováno reproduktorovými soustavami QSC, čelní kanály SC-2150 + SB-7128, surroundové reproduktorové soustavy SR-1020.
  • čtyř kanálovými zesilovači QSC řady DPA
  • Pro alternativní obsah HDMI převodníky a křížový přepínač HDMI s možností přípohledu na LCD monitoru
  • Pro sluchově postižené zařízení DOLBY Fidelio

REF_Svetla [443 kB]